Medaustron
A kihívás
Egy értékes, 120 tonnás mágnes beemelése
Csaknem 200 millió eurót fektettek be a bécsújhelyi MedAustron Terápiás és Kutatóközpontba. Az, hogy a 120 tonnás mágnes beemelésénél semmit sem akartak a véletlenre bízni, az magától értetődő. Ezért már nagyon korán tanácsot kértek a Prangl szakértőitől.
A megoldásunk
Innovatív sugárterápia
Az első rákbeteg kezelését már 2016 közepén elkezdik. A teljes kapacitást 2020-ra kell elérni. A központ partnere a genfi székhelyű, Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN. A világon csupán 3 olyan berendezés van, amely a MedAustron-nal összehasonlítható. A berendezéssel a sugárterápia innovatív formáját, az úgynevezett ionterápiát kínálják. Az ionos besugárzás révén a tumort körbevevő szövetek sugárterhelése nagyon alacsony szinten tartható.
Speciális, lánctalpas és teleszkópos daruk kooperációja
A Prangl szakértői erre a kényes feladatra egy több lépcsős koncepciót dolgoztak ki. Ahhoz, hogy a leszállított egyedi alkatrészeket száraz helyen lehessen összeépíteni, a szabadban egy sátrat állítottak fel. Egy 55 tonnás speciális daru segített a mágnes összeszerelésében, amelyhez egy speciális szerelőállványt készítettek. Az összeépített mágnest végül egy 600 tonnás lánctalpas és egy 250 tonnás teleszkópos daru segítségével fordították el 90 fokkal. A mágnes és az állvány össztömege elérte a gigantikus 131 tonnát.
Milliméterpontos munka a nehéz teherrel
Különösen kényes feladat volt a mágnes beemelése a külön erre a célra szolgáló tetőnyíláson keresztül. A 120 tonnás alkatrészt a 600 tonnás lánctalpas daru nemcsak milliméter pontossággal beemelte, hanem az épületben még be is állította. Biztonságtechnikai és az időjárás miatti okokból a tető nyílását minden munkanap végén ismét be kellett zárni. A 42 méteres gémkinyúlás miatt a nagy darut 440 tonna ballasztanyaggal szerelték fel, és így az össztömege 825 tonna lett. A testre szabott szerelési koncepció jó előkészítésének és pontos végrehajtásának köszönhetően minden munkát sikerült az ütemterv szerint befejezni.